Vinař Jaroslav Nešpor

Základní informace
Moravská Nová VesHlavní výhody:
Krásné prostředí
Vynikající vína
Působivý sklep
Kartu uplatníte na:
Firemní akce
Oslavy všeho druhu
Milovníky vína
Sleva pro členy CZV klubu

5%

Cenana vyžádání

Kapacita osob10-50

Občerstveníteplé

00160_nespor0crop

(člen sdružení Collegium Vinitorum)

Každý pátek se schází čtrnáct vynikajících vinařů z Moravské Nové Vsi a sousedních Mikulčic. Každé víno které vyrobí musí všichni nechat anonymně ohodnotit ostatními. Pokud víno ve zkoušce neuspěje, nesmí do lahve a vinař ho musí prodat jako sudové. Taková jsou přísná pravidla sdružení Collegium Vinitorum, které kdysi zakládal i Jaroslav Nešpor. Společná značka se už stala symbolem špičkových vín z Podluží a členové sdružení jsou na ni náležitě hrdí. Tradice podobných setkání je prý stará už čtyřicet let. Vinař, mimochodem zaměstnaný jako ředitel obchodní společnosti v nedalekém Hodoníně, je ale také zdatným členem mužáckého pěveckého sboru. Někdy, když je v dobrém rozmaru, mají hosté štěstí a dočkají se i názorné ukázky.

Vína a vinice

Znáte odrůdy Medina nebo Rulerr? První z nich je málo známá moldavská odrůda, která dává zajímavá červená vína, ta druhá je unikátním křížencem Rulandského šedého, slovenské Leanky a Ryzlinku rýnského. Jedním z mála míst vůbec, kde můžete víno z těchto hroznů ochutnat, je vinný sklep Jaroslava Nešpora. A navíc dalších sedmnáct odrůd. Lahůdkou pro sváteční příležitosti je ledové víno z hroznů Veltlínského zeleného, sbíraných v sedmistupňovém mrazu. Všechna vína jsou vyrobena z vlastních hroznů, pěstovaných ve dvou vinicích nedaleko obce.

Sklep

Vína zrají v dlouhých řadách dřevěných sudů v nejstarší části sklepa. Tento původní „Stařečkův sklep“ z roku 1930 vede do podzemní rotundy, kterou vinař postavil podle vlastního, rukou kresleného projektu. Později sklep ještě rozšířil a předloni koupil další, o čtyři sklepy dál, který s původními sklepy propojil! Vzniklo tak stometrové podzemní bludiště s několika východy včetně jednoho tajného. Někde uprostřed je pak krásná klenutá a dlážděná místnost, do které se ke dřevěným stolům pohodlně vejde plný autobus lidí a cimbálová muzika.

Obvyklý program

Slivovici z Vizovic, grappu (pálenku ze zbytků hroznů po vylisování), trnkovici a meruňkovici vlastní výroby nabízí občas Jaroslav Nešpor na přivítanou nebo na rozproudění zábavy. Hosté u něj dostanou jednoduchou teplou večeři (guláš nebo flamendra, menší skupiny se mohou těšit na řízky), potom ochutnají široký výběr vín s výkladem vinaře. Na stůl pak dostanou ta, které jim nejvíc zachutnala. Celý večer mohou pojídat studené mísy, zabíjačkové mísy, topinky, pagáčky (domácí škvarkové koláčky) a babiččiny koláče. Větší skupiny nejčastěji přicházejí do vinného sklepa mezi šestou a osmou večer a odchází okolo jedné hodiny v noci. Pozor, pokud začne Jaroslav Nešpor nabízet pálenky po půlnoci, dává tak najevo, že je čas jít pomalu do hajan.

Opravdoví nadšenci mohou požádat vinaře o ochutnávku z jeho archívu vín. Archívní vína ale vyžadují náležitou přípravu (dekantaci) a je jich omezené množství, každý vzorek proto skupinu stojí 500 Kč.

Naše poznámky

  • 1200 metrů od sklepa Jaroslava Nešpora je nádherné přírodní koupání.
  • Akce je kalkulovaná na šest hodin, není-li domluveno jinak tak od 19:00 do 01:00. Lze domluvit i dřívější začátek, protáhnout akci po 01:00 lze jen se souhlasem vinaře za příplatek 900 Kč/hod za skupinu.
  • Bez teplé večeře stojí program o 50 Kč méně, ovšem podle vlastních zkušeností doporučujeme nenechat si vynikající jídlo paní Aničky ujít.
  • Sklípek je vhodný nejen pro firemní akce, večírky nebo návštěvu milovníků vína. Má výborné předpoklady stát se místem vydařeného narozeninového večírku, srazu absolventů, nebo jakékoliv jiné oslavy, včetně kulatých narozenin a menších svatebních oslav.
  • Až padesát míst k ubytování má přímo Jaroslav Nešpor a jeho kolegové v nadzemních stavbách sklepní uličky, jde o velmi pěkný penzion nebo romantické ubytování nad sklípky za příjemné ceny.
  • Stejně tak příjemné ovšem může být strávit ve sklípcích Moravské Nové Vsi více dní a objevit okolní krásnou přírodu, třeba ze sedla koně, nebo navštívit největší slovanskou archeologickou památku ČR – velkomoravské hradiště v Mikulčicích. A samozřejmě také ochutnat další zajímavá vína desítek ochotných místních vinařů.